Towards Collaborative Practice – Ka zajedničkoj saradnji

Srednja ekonomsko-ugostiteljska skola je protekle sedmice opet imala predstavnike na međunarodnom Erasmus + događaju. Profesorica turističke grupe predmeta Jelena Vlahović i profesorica engleskog jezika Marta Nikolić učestvovale su na 5. TCP Forumu (Towards Collaborative Practice – Ka zajedničkoj saradnji) pod nazivom “Social Entrepreneurship for Local Impact and Solidarity” ( Socijalno preduzetništvo usmjereno na  lokalnu solidarnosti).

 

IMG cb8b7c86be3082ea65fdd0db239a36d5 V 1

Forum je odrzan od 15-19. oktobra u madridskoj opštini San Lorenzo de El Escorial i okupio je 64 učesnika iz dvadesetak zemalja. Bila je ovo peta edicija TCP foruma , koji se održavaju od 2015. godine i to ovim redom: u Malmou, Lećeu,Stokholmu i Budimpešti,Madridu  a šesti po redu ćebiti 2020 godine na Kipru.

Crnogorske predstavnice pdabrane su putem selekcionog procesa koji je trajao od 1. juna (kada je okončan prijem prijava) do 1. jula 2019. kada smo obaviješteni o rezultatima konkursa.

Cilj ovih foruma, kao i kompletnog programa ” Youth@work” je podizanje nivoa  radne osposobljenosti mladih kroz treninge namijenjene kako omladini, tako i omladinskim radnicima, tj. edukatorima formalnog i neformalnog obrazovanja. Osim njih, forumima prisustvuju i poslodavci kako bi se u medjusobnoj interakciji svih ovih grupa stvorili uslovi za sto bolje osposobljavanje mladih za tržište rada.

Kroz vrlo kvalitetan program, koji se svakodnevno odvijao u intervalu od 9-19h, vodili su nas fasilitatori Anita Silva i Diego Miguel Marin Romero. Veoma inspirativne motivacione govore održali su Pablo Urbano vlasnik firme za proizvodnju vode Aurara koja posluje pod sloganom „Voda koja generiše vodu“ jer kupovinom baš te flaširane vode pomažete da Kambodža dobije mrežu za kompletno snabdijevanje tekućom vodom, kao i Gloria Gubians vlasnica firme Hemper koja je uposlila veliki broj stanovnica Nepala (i dodijelila stipendije za školovanje njihove djece) u pogonu za proizvodnju konoplja  od čega se prave vrlo atraktivne torbe, rančevi i ostali aksesoar. Interesantno je da su ovi izuzetno mladi preduzetnici svoje uspješne kompanije zasnovali na idejama koje su nikle u danima njihovih volonterskih iskustava u gore navedenim zemljama. 

Neki od učesnika su kroz sopstvene radionice na razne relevantne teme predstavili neizostavne elemente uspješnog socijalnog preduzetništva, a ponudjene su i brojne „coaching sessions“ na kojima su nas iskusni i afirmisani lični treneri učili kako da probudimo preduzetnika u sebi. Veoma zgusnuta agenda podrazumijevala je posjete uspješnim preduzetničkim centrima u Madridu kojima je zajednička upravo ta društvena odgovornost u poslovanju. Upoznali smo se i sa volonterskim konceptom European Solidarity Corps kojeg  uvijek rado predstavljamo svojim učenicima kao sjajnu mogućnost za mlade ljude od 18-30 godina da realizuju svoje inovativne ideje i kreativni potencijal za dobrobit lokalne i šire zajednice, putuju, stiču radna iskustva i uče se na praktičan način preduzetništvu i upravljanju projektima.

Kompletan program je zamišljen kao idealna platforma za razmjenu ideja , iskustava, dobre prakse kao i baza kontakata za saradnju kroz buduće zajedničke projektesvih učesnika i organizatora i funkcioniše u okviru Erasmus +, a podržan je od strane Savjeta Evrope, Nacionalnih Agencija 11 EU zemalja i naravno, gradova domacina.

Copyright © 2021 Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola. All Rights Reserved 

Design by Aleksandar Vukazić