SMANJENJE RIZIKA OD KATASTROFA I ZNAČAJ PREKOGRANIČNE I REGIONALNE SARADNJE

Nastavnice Dragica Radović i Jelena Vlahović prisustvovale su konferenciji „Smanjenje rizika od katastrofa i značaj prekogranične i regionalne saradnje“, koja se održala 14-15.11.2019. u Podgorici, hotel „Verde“, tokom koje su nastavnice imale priliku da se dodatno informišu o rezultatima projekta „Nepogode ne poznaju granice“, čiji je opšti cilj jačanje kapaciteta institucija i službi Crne Gore i Albanije, a koje se bave zaštitom i spasavanjem ljudi i imovine od rizika katastrofa, posebno akcentujući poplave. Takođe, u okviru projekta su posebno naglašene aktivnosti informisanja stanovništva o poplavama i drugim nepogodama, procedure i protokoli reagovanja i značaj volontera u prevenciji i reagovanju na katastrofe.

 

unnamed

Konferenciju je otvorio ministar Unutrašnjih poslova Crne Gore, Mevludin Nuhodžić, v.d. Genralna direktorica Direktorata za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći, Marija Vukčević, Nacionalna IPA koordinatorka, Ivana Glišević Đurović, iz prefekture Skadar, Cesk MilLja, generalni direktor Direktorata za vanredne situacije, Mirsad Mulić i izvršni direktor FORS Montenegro, Veselin Šturanović.

Teme predviđenih panel diskusija su obrađivale glavne trendove rizika od nepogoda, upravljanje rizicima u regionu, koncept smanjenja rizika na lokalnom i globalnom nivou, predstavljanje primjera dobre prakse iz Crne Gore i regiona, značaj prekogranične i međunarodne saradnje i na kraju, stepen uključenosti i uloga drugih institucija u sistemu zaštite i spasavanja, apostrofirajući značaj edukacije mladih ljudi, kroz formalni sistem obrazovanja i ističući značaj volonterizma, kao bitne karike u informisanja, edukacije i reagovanja na rizike i tokom same katastrofe. Panelisti su bili iz sfera službi zaštite i spasavanja, MO Crne Gore, Crvenog krsta, MUP Crne Gore, MORT, Min.poljoprivrede i ruralnog razvoja, Kancelarije za evropske integracije.

Poseban dio konferencije posvećen je volonterima i volontiranju, a svoja iskustva i primjere dobre prakse predstavili su panelisti iz Slovenije, Katja Banovec Juroš iz Uprave za zaštitu i spašavanje R.Slovenije, Sebastian Penzini, Sektor za civilnu zaštitu Italije i Davide Miozzo, CIMA Foundation. Panelisti su istakli da je od izuzetne važnosti da se volonteri i potencijalni volonteri obrazuju i obučavaju još u toku osnovne škole, da se proces nastavi kroz srednjoškolski period, a sve u cilju što bolje reakcije na evidentne katastrofe, posebno karakteristične za Mediteran, kao šro je rizik od zemljotresa i poplava, velikih talasa i jakih vjetrova. Italija, kao i druge države EU imaju poseban program na univerzitetima koji se bavi menadžmentom upravljanja rizicima od katastrofa i reagovanja u slučaju istih. U toku osnovnog obrazovanja, organizuju se Školski kampovi za osnovce, zatim, tokom tinejdžrskih godina pohađaju obuke Civilne zaštite, planiranje i spašavanje(na nivou opština), organizuju se kampanje, koje obučeni volonteri-srednjoškolci sprovode u svojim zajednicama i opštinama. Volonteri su bili među prvima tokom posljednjeg jačeg zemljotresa 2016.g. u Italiji. Njihovi volonteri prolaze dva puta godišnje obuke reagovanja na katastrofe. U Italiji trenutno ima 103000 volontera, dok R.Slovenija ima 45000 volontera, podijeljenih u tri nivoa. 

Obrazovni sistem Crne Gore je 2015.g. uveo međupredmetni program „Obrazovanje u oblasti vanre- dnih situacija“, koji se realizuje u osnovnim školama, dok ostali nivoi sistema i ustanove moraju imati „Plan djelovanja u vanrednim situacijama“. Preporuka je organizatora i Direktorata za vanredne situ- acije Crne Gore da se u svim školama počne aktivnije djelovati po pitanju edukacije i vježbi evakua- cije i djelovanja u slučaju katastrofa. Direktorat je ponudio svesrdnu pomoć i savjetovanje za sve obrazovne institucije, napominjući da se svake godine organizuje i obuka za po dva nastavnika. 

 

Copyright © 2021 Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola. All Rights Reserved 

Design by Aleksandar Vukazić