EKO PREDUZETNIŠTVO I TURIZAM

Turizam, kao vodeća djelatnost tercijalnog sektora privrede, počela je svoj razvoj još od vremena Vavilonaca i njihovih jednostavnih taberni sa 16 vrsta piva, a recepturu proizvodnje piva i gostoprimstvo prenijeli su starim Egipćanima. Antička Grčka je organizovanjem Olimpijade otpočela prva masovna turistička kretanja, boravak u namjenski izgrađenim ugostiteljskim objektima, dok su privilegovane klase mogle zadovoljiti svoje hedonističke motive u raznim ljetovalištima na obalama Egejskog mora. Imperijalistički Rim je promovisao prva lječilišta i banje, pa, ih možemo nazvati i začetnicima turističkog trenda „Wellness&Spa“.

 

C:\Documents and Settings\vesna\Desktop\preduzetnicki centar\2020\varjante globalne neelje preduzetništva\izveštaji s radionica\skola\20.11..jpg

Turbulentni srednji vijek dovodi do pojave organizovanijih ugostiteljskih objekata za smještaj, a razvoj industrijskih snaga, otkriće novih kontinenata uslovilo je duža putovanja, posebna putna dokumenta i pojavu novih motiva za putovanje. Izum balona sa toplim gasom i parabroda doveo je do brže i atraktivnije komunikacije između udaljenih gradova, prirodnih atrakcija. Thomas Cook tokom 19.v. započinje jednu novu eru turističkog poslovanja, donoseći nam turistički aranžman, putnički ček i vaučer. Komercijalni letovi u 20.v. turizam dižu na novi nivo – brža, sigurnija i udobnija putovanja formiraju novi vid turističke tražnje, a samim tim i turistička ponuda mora da se mijenja, prilagođava i prati trendove. Internet je preovlađujući vid komunikacije u novom milenijumu, kada više nije potrebno da odemo u neku turističku destinaciju, već putem jednog klika na tastaturi ulazimo u svijet turizma i fantastičnih virtuelnih doživljaja. Modernizacija sa jedne strane dovodi do nesagledivih pozitivnih ugođaja, ali sa druge strane počinjemo da zaboravljamo kako je to zaista uživati u prirodi, mirisima šume i mora, kako izgleda zelena livada, kakav je ukus domaćeg hljeba.

Upravo u ovom momentu nastaje potreba za redizajniranjem turističke ponude i vida turizma, koji se bazira na nezagađenim prirodnim atraktivnostima, koji brine o životnoj sredini i antropogenim objektima, te je veoma blizak konceptu održivog turizma.  Tako nastaje novi termin u turizmu, EKO TURIZAM, a kao rezultat razvoja svijesti turista i lokalnog stanovništva turističke destinacije, o okolini i povećanog interesovanja za prirodne turističke atrakcije. Osnovne karakteristike koje se vezuju za pojam eko-turizma su: prirodno očuvani prostori, korištenje jednostavnih vrsta smještaja, strogo pridržavanje normi zaštite okoline, ograničeni broj posjetilaca – eko turista. 

Zejnepa Dreković, direktorica hotela „Kalamper“, prvog hotela sa EKO sertifikatom na crnogorskom primorju, upoznala je učenike i goste sa principima eko turizma, kao i sa preduzetničkim poduhvatom vlasnika hotela gospodina Elvira Kalamperovića, da krene putem sertifikovanja prvog hotela sa ECO LABEL kartom. Preduzetništvo objedinjuje veštine, znanje i kreativnost što je preduzetniku pomoglo da svoju viziju i ideju sprovede u biznis šansu i za lokalnu zajednicu obezbijedi elemenat koji će je još visočije pozicionirati na turističkom tržištu Evrope kao atraktivnu destinaciju. Ako se uzme u obzir da je WTO(World Touristic Organisation) procjenila da eko turizam kao segment turizma ostvaruje 335 milijardi $ godišnje, kroz različite forme avanturističkih putovanja, putovanja u prirodu, naučnih ekspedicija, međukulturnu razmjenu, ne čudi ni odlučnost gospodina Kalamperovića da istraje i unaprijedi poslovanje turističke ponude Bara i Dobre Vode. 

Djoko Markolović, vlasnik kampa Bartula my Olive Garden predstavio je učenicima i gostima kako je hobi i porodična ljubav prema maslinama, planinarenju i Bartuli dovela do ideje o osnivanju komplementarnog vida smještaja – kampa. Prema njegovim riječima, ne želeći da zapostavi porodično imanje i maslinjak, a želeći da ostane blizu planine i planinara, ostao je u Baru i odlučio je da iskoristi dobrobiti Bartule, barske klime i cijelog geografskog područja Lisinja i Rumije u turističke svrhe. Uz mnogo ljubavi, pažnje, uz pomoć familije i prijatelja, ali napominje i volontera, što domaćih, što stranih, za ovih 6 godina postojanja, uspio je da se pozicionira na listi omiljenih kampova na Trip Advisor platformi. Poštovanje prirode, ljubav prema maslinama i planinama, daje mu snagu da sve svoje vještine, znanje i kreativnost posveti očuvanju prirode. Sa druge strane, preduzetnika mora da prate i odgovornost, upornost, posvećenost i pokretački duh, što ovog prijatnog barskog domaćina čini omiljenim među inostranim gostima iz Holandije, Njemačke, Danske i Francuske. Proces dobijanja eko sertifikata je dugotrajan proces, posebno za komplementarni smejštaj, ali je preduzetnik uporan u namjeri da svoje poslovanje i doprinos prirodi podigne na viši nivo.

Marija Kolović, koordinatorka projekta „Eko i agro turizam: resursi za nerazvijena područja“, finansiranog sredstvima EU kroz program Erasmus+, predstavila je u okviru ovog dvogodišnjeg projekta, realizaciju još jednog, pod nazivom „EARTH – Empowering young people in eco & agro rural tourism to help local development“. Naime, projekat tretira mlade preduzetnike koji žele da se bave seoskim i agro turizmom: „akcija usmjerena na povećanje aktivnosti mladih u društvu, pružanjem vještina potrebnih na tržištu rada, i ekonomiju kroz perspektivu cjeloživotnog učenja u skladu sa strategijom Evropa 2020 i njenih vodećih inicijativa. Smanjenje  bavljenja poljoprivredom i iseljavanje iz ruralnog područja je pokrenulo potrebu za unošenjem promjena na selu kroz seoki turizam. Seoski turizam (Eko i Agro) je doživio snažan rast u većem dijelu evropske unije i široko promovisan kao efikasna mjera za suzbijanje ekonomskih i socijalnih problema u ruralnim područjima“, rekla je gospođa Kolović. Mladi aktivisti NVO-a iz Crne Gore, Srbije, Albanije, Коsоva i programskih zemalja Italije i Grčke, prošli su brojne obuke, studijske posjete, youth excange(razmjena mladih), nakon čega se pristupilo kreiranju priručnika, web-site-a i mobilne aplikacije, koji će na transparentan način pomoći mladim preduzetnicima da dobiju tačne i pravovremene informacije, pravne smjernice, obuke, online podršku na svom putu razvoja agro i eko turizma. 

Copyright © 2021 Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola. All Rights Reserved 

Design by Aleksandar Vukazić